•  

        Informacja dla szkół w sprawie profilaktyki chorób zakaźnych

        Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało ponownie do szkół i placówek zestaw materiałów informacyjnych dotyczących profilaktyki chorób zakaźnych. W materiałach znalazły się m.in. odnośniki do scenariuszy zajęć dla różnych grup wiekowych oraz plakaty dotyczące szczepień. W ten sposób chcemy zachęcić szkoły i placówki do wzmocnienia działań profilaktycznych chorób zakaźnych, w tym COVID-19.

        Materiały informacyjne dotyczące szczepień 

        Zachęcamy nauczycieli wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i ponadpodstawowych do korzystania podczas zajęć z materiałów edukacyjnych dotyczących szczepień:

        We współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także plakaty informacyjne. Plakaty zawierają kody QR, które odsyłają do ważnych informacji o szczepieniach przeciw COVID-19. Rozwiązanie to ułatwi rodzicom i uczniom zapoznanie się z materiałami.

        Szczepienie przeciw COVID-19 – dawka przypominająca 

        Przypominamy, że wszystkie osoby dorosłe mogą otrzymać przypominającą szczepionkę przeciw COVID-19 po 5 miesiącach od pełnego zaszczepienia. Swoje e-skierowanie na trzecią dawkę można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej pacjent.gov.pl oraz na stronie Ministerstwa Zdrowia. 

        Ponadto Ministerstwo Zdrowia poinformowało o możliwości bezpłatnego szczepienia przeciw grypie osób pełnoletnich na podstawie dotychczasowej organizacji szczepień u osób uprawnionych. Nauczyciele, studenci i osoby przebywające w placówkach opiekuńczych lub w nich zatrudnione mają prawo do darmowego szczepienia na grypę już od listopada 2021 r. 

        Szczegółowe informacje w sprawie szczepień na grypę

        Dodatkowe informacje dotyczące szczepień przeciw COVID-19

      • Odpowiedzi na pytania rodziców dotyczące szczepień

        Szanowni Państwo
        przekazuję w załączeniu odpowiedzi na pytania rodziców zadane podczas wideokonferencji w dniu 22 września 2021 r. Informacje dotyczące szczepień opracowała Pani prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska - wirusolog, zaś odpowiedzi na pytania z zakresu funkcjonowania szkół przygotował Lubelski Kurator Oświaty.

        PYTANIA_RODZICOW_-_konferencja_22_.09.2021.pdf

        PYTANIA_RODZICOW_DO_LUBELSKIEGO_KURATORA_OSWIATY.pdf

      • Link do nagrania debaty, jaka odbyła się podczas pikniku prozdrowotnego:
        https://fb.watch/84iDSQ0YV1/

         
      • Szczepienia

        Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało pakiet informacyjny na temat organizacji szczepień w szkołach.

        Organizacja szczepień

        Pakiet informacji dotyczący organizacji procesu szczepień określa zadania dyrektora szkoły. W materiałach znalazły się również informacje dotyczące zakresu zadań realizowanych przez punkty szczepień. Punkty zapewnią m.in. obecność lekarza podczas kwalifikacji do szczepienia dziecka, przygotowanie kadry zespołu szczepiącego oraz utylizację odpadów medycznych, jeśli szczepienie będzie realizowane na terenie szkoły. Podczas akcji szczepień w szkołach zaszczepieni będą mogli być także rodzice ucznia oraz pracownicy szkoły.

        Obecność rodzica podczas szczepienia dziecka

        Ważnym elementem materiałów przygotowanych przez MEiN są rekomendacje dotyczące obecności rodzica podczas szczepienia dzieci. Do szczepienia przeciwko COVID-19, podobnie jak w populacyjnych punktach szczepień, wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka/rodzica na świadczenie profilaktyczne (przeprowadzenie szczepienia), złożona na kwestionariuszu wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem. Rodzic nie musi być obecny podczas szczepienia.

        List Ministra Zdrowia na temat szczepień uczniów w wieku 12-15 lat odpowiada na wiele pytań i wątpliwości związanych ze szczepieniami nastolatków. Minister Zdrowia zaznaczył, że szczepionki zostały dopuszczone do stosowania po przejściu odpowiedniej procedury potwierdzającej ich bezpieczeństwo i skuteczność. Wskazał, które szczepionki mogą być podawane dzieciom od 12. roku życia, a także przywołał dane związane z badaniami klinicznymi w tej grupie wiekowej. Podkreślił, że działania niepożądane wśród nastolatków w wieku od 12 do 17 lat są podobne do tych, jakie pojawiają się u osób po 18. roku życia i starszych. Zazwyczaj mają one łagodny charakter i obejmują: ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, gorączkę, zmęczenie, ból głowy, mięśni i stawów.

        List_w_sprawie_szczepie_F1_przeciwko_COVID-19_-_Fundacja__84Rodzice_Szkole_94.pdf

        List_Ministra_Zdrowia_do_dyrektor_F3w_szk_F3_B3_2C_nauczycieli_2C_rodzic_F3w_w_sprawie_szczepie_.pdf

        Kwestionariusz_wst_EApnego_wywiadu_przesiewowego_przed_szczepieniem_osoby_niepe_B3noletniej_prze.pdf

        Deklaracja_na_szczepienia.docx

      • Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujące od 1 września 2021 r. https://www.kuratorium.lublin.pl/pliki/akt/id_11413/zal/Wytyczne_MEiN_MZ_i_GIS_wrzesie%F1_2021.pdf