Dzieci z oddziału przedszkolnego Gr II zostali członkami szkolnej biblioteki. Po krótkiej pogadance z panią bibliotekarką każdy mógł wypożyczyć wybraną przez siebie książkę. Mamy nadzieję, że zachęcimy w ten sposób dzieci oraz rodziców do wspólnego czytania. Zachęcamy do włączenia się całych rodzin do akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
Aktualności
Odwiedziny szkolnej biblioteki
Targ Liter - metody aktywizujące w pracy przedszkola
W oddziale przedszkolnym grupy I wprowadzanie dziecka w świat słów odbywa się na zasadzie zabaw i gier. Proponowany zestaw ćwiczeń wizualnych, nazywany „ściana liter” to aktywizująca odimienna metoda nauki czytania wiodąca dziecko do odczytywania własnego imienia, do umiejętności czytania. Przedszkolaki rozpoznają swoje imię wśród imion kolegów i koleżanek, próbują rozpoznawać również imiona kolegów i koleżanek.
"Targ liter" to zabawy i gry prowadzone z wykorzystaniem prezentowanego alfabetu.
CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS
Już po raz drugi w miesiącach marzec – kwiecień realizujemy Przedszkolny Program Edukacji Antynikotynowej pt. „Czyste powietrze wokół nas” adresowany do dzieci pięcio i sześcioletnich oraz ich rodziców. Celem programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Program jest pierwszym etapem edukacji prozdrowotnej dzieci w zakresie nabywania wiedzy na temat szkodliwości palenia. Zajęcia edukacyjne dla dzieci prowadzone są z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Logo programu to zielony „Dinuś”, który przeprowadza dzieci przez kolejne etapy programu.
Struktura programu:
Zajęcia dla dzieci:
- Wycieczka
Ukierunkowanie uwagi dzieci na źródła i rodzaje dymu w środowisku.
- Co i dlaczego dymi?
Omówienie wycieczki i spostrzeżeń dzieci; uzupełnienie wiedzy dotyczącej źródeł i rodzajów dymów, przyczyn wydobywania się dymu.
- Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
Zwiększanie wiedzy dotyczącej szkodliwości dymu papierosowego.
- Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
- Jak unikać dymu papierosowego?
Nauka radzenia sobie w sytuacji narażenia na dym papierosowy; poznanie znaków zakazu palenia.
Sukces w konkursie
W marcu br. uczennice klasy VIII: Patrycja Kowalska, Ewelina Chmiel, Wiktoria Dul i Natalia Słotwińska wzięły udział w I etapie Konkursu: Pomoc Japonii dzieciom polskim w latach 1919 – 1922. Lekcja solidarności społecznej. Organizatorem Konkursu jest Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, a patronat honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Japonii w Polsce, Konsul Honorowy Japonii w Krakowie, Japonia online, Kuratorium Oświaty w Krakowie. Przygotowaniem merytorycznym ww. zajęła się pani Monika Woźniak-Wawerek. Praca uczennic i ich nauczyciela - opiekuna nie poszła na marne, bowiem dziewczęta zakwalifikowały się do drugiego etapu, który odbędzie się w Krakowie w siedzibie Organizatora tego wydarzenia. Serdecznie gratulujemy! I życzymy powodzenia w kolejnym etapie zmagań.
Puchar Tymbarku
Dnia 04. 03. 2019 r. na „Orliku” przy SP nr 5 w Kraśniku odbył się turniej piłki nożnej chłopców U-12 o „Puchar Tymbarku”. W zawodach uczestniczyło 12 drużyn z powiatu kraśnickiego. Drużyna naszej szkoły zajęła ostatecznie VII miejsce. Szkołę reprezentowali uczniowie klas IV-VI. Skład drużyny: Bogdański P., Gajewski M., Jakubowski D., Kalinowski., Marszałek K., Naborczyk K., Oszust Sz., Piłat D., Socha B.
Opiekunem zespołu: Artur Szempliński
DZIEŃ DINOZAURA
26 lutego to Dzień Dinozaura. W tym dniu przedszkolaki obchodziły święto prehistorycznych stworzeń. Tego dnia przyniosły różne materiały związane z tymi zwierzętami. Dzieci poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. W grupach układały puzzle z motywami dinozaurów, obejrzały prezentację multimedialną pt. ,,Dinozaury” i słuchały odgłosów przyrody w prehistorycznym lesie. Jednak najwięcej radości sprawiła dzieciom praca plastyczno-techniczna fotobudka – dinozaur. Sesja zdjęciowa z dinozaurem okazała się bardzo atrakcyjna, a dzieci chętnie pozowały do zdjęć.
Rekrutacja 2019/2020 do szkół ponadpodstawowych
Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych w województwie lubelskim
Nauczamy metodą eksperymentu
W dniu 25 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego (gr II) po raz kolejny uczestniczyły w zajęciach z wykorzystaniem motody eksperymentu. Tym razem dowiedziały się jak się dzieje, że wulkan wybucha. Nauczanie przez działanie jest skoncentrowane na dzieciach, pomaga zrozumieć świat. Dzieci zawsze chętnie uczestniczą w tego rodzaju zajęciach. Wykazują duże zainteresowanie. Metoda praktycznego działania ma duży wpływ na efektywność uczenia, dlatego warto stosować ją już od początkowych etapów edukacyjnych.
Pierwszoklasiści w szkolnej bibliotece
Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa chwila. Uczniowie klasy I wzięli udział w lekcji bibliotecznej. Pani bibliotekarka przeprowadziła pogadankę na temat korzyści jakie wynikają z czytania książek. Zapoznała uczniów z regulaminem wypożyczalni i korzystania ze zbiorów biblioteki. Uczniom założone zostały karty biblioteczne i mogli wypożyczyć swoją pierwszą książkę z biblioteki szkolnej. Nasi pierwszoklasiści czytali wybrane przez siebie książki z wielkim skupieniem i zainteresowaniem już na przerwie.
Mamy nadzieję, że od tej pory będą oni często odwiedzali szkolną bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.
FERIE ZIMOWE trwają od 11 do 22 lutego
- Wasi Nauczyciele
Walentynki
Z okazji zbliżających się Walentynek, 7 lutego Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Uczniowie mogli kupić przygotowane kartki walentynkowe z życzeniami. Już od rana było czuć podekscytowanie i radosną wesołą atmosferę. Wszyscy uczniowie mogli przesłać sobie słowa sympatii dzięki walentynkowej poczcie.
Bezpieczne Ferie – spotkanie z policjantem
Podczas ostatnich dni przed feriami zimowymi przypominamy naszym uczniom o zasadach bezpieczeństwa. 06. 02. 2019 r. naszą szkołę odwiedził pan dzielnicowy W. Widz. Policjant omówił zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przypomniał o zachowaniu bezpieczeństwa w kontaktach z nieznajomymi i udzielił wskazówek jak postępować podczas nieobecności osób dorosłych w domu. Policjant przypomniał też o bezpieczeństwie pieszych poruszających się po drodze, o konieczności noszenia odblasków. Uczniowie dowiedzieli się jak udzielić pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, jak korzystać z numeru alarmowego 112.
Przekazaną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa pomogła utrwalić prezentacja multimedialna, która zobrazowała uczniom jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich podczas zimowego wypoczynku w różnych miejscach i sytuacjach. Przeprowadzone spotkania zakończono dyskusjami w poszczególnych grupach wiekowych. Nasz gość życzył wszystkim udanych i bezpiecznych ferii.
WYWIADÓWKA
w dniu 4 lutego 2019 r. odbędą się śródroczne wywiadówki w klasach wg. harmonogramu:
- godz. 14:15 dla oddziałów przedszkolnych oraz kl. I i II
- godz. 14:45 dla kl. IV - VIII
"Calineczka" na zabawie choinkowej
Zabawa choinkowa to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w kalendarzu imprez naszej szkoły. Do zabawy zaprosił nas znany już nam muzyk, który przez kilka godzin serwował wszystkim najnowsze hity z listy przebojów, ale też utwory nieco starsze lecz wciąż popularne. Zabawa choinkowa to nie tylko dyskoteka dla uczniów. Tradycją coroczną jest przedstawienie w wykonaniu uczniów naszej szkoły. W tym roku była to baśń pt. „Calineczka” przygotowana przezuczniów pod kierunkiem pań: Beaty Kozioł i Grażyny Rutkowskiej. Rodzice przygotowali dla uczniów poczęstunek i słodkie upominki.
Dzień Babci i Dzień Dziadka
Tradycją w naszej szkole jest, zapraszanie Kochanych Dziadków na uroczystość z okazji ich święta. W tym roku odbyła się ona 22 stycznia. Dzieci z przedszkola oraz klas I i II przygotowały blok występów w podziękowaniu za miłość i opiekę jaką obdarzają ich na co dzień dziadkowie. Po zakończonej części artystycznej wnukowie złożyli życzenia i wręczyli własnoręcznie przygotowane prezenty. Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom, za ich obecność.
WIECZÓR KOLĘD
Po raz trzeci w Szkole Podstawowej w Bobach Kolonii odbył się Wieczór Kolęd. Gośćmi wieczoru był zespół księży kleryków z Seminarium Duchownego w Lublinie. Na uroczystość przybyli: Burmistrz Urzędowa pan Paweł Dąbrowski, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Urzędowie pani Anna Grzebulska, Dyrektor Ośrodka Kultury pani Teresa Kaźmierak, radni Rady Miejskiej w Urzędowie pan Andrzej Milczach, pan Henryk Wilczopolski oraz pani Agnieszka Wołoszyn, sołtysi pani Małgorzata Latos oraz pani Małgorzata Słowik. Swoją obecnością zaszczycili nas również panie z Kół Gospodyń Wiejskich, rodzice, dziadkowie, uczniowie oraz przyjaciele naszej szkoły.
Na początku Dyrektor szkoły pani Monika Węcławska powitała przybyłych gości, złożyła noworoczne życzenia. Następnie uczniowie klasy VI zaprezentowali jasełka w nowoczesnym stylu. Najciekawszym punktem wieczoru był występ księży kleryków, którzy zaangażowali publiczność do wspólnego śpiewu. W dalszej części zgromadzona publiczność wspólnie kolędowała do nuty przygotowanej prezentacji znanych tradycyjnych kolęd.
Na zakończenie głos zabrał pan Burmistrz, który podziękował za zaproszenie i przygotowanie tak podniosłej uroczystości oraz złożył wszystkim życzenia noworoczne. Uwieńczeniem wieczoru były wspólne rozmowy przy poczęstunku przygotowanym przez Radę Rodziców, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie i bezinteresowną pomoc. Nad całością uroczystości czuwali pani Beata Kozioł oraz ksiądz Andrzej Żurawicz.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne kolędowanie.
Pragniemy Wam złożyć na Nowy Rok ciepłe i serdeczne życzenia,
by w Waszych domach gościły: miłość, życzliwość i nadzieja.
Martyna dla schroniska
WOLONTARIAT
Film został przygotowany i nagrany przez uczennicę klasy VIII Natalię Buś.
Uwaga uczniowie kl. 8
Archiwum Aktualności