Uczniowie klasy siódmej ze Szkoły Podstawowej w Bobach Kolonii uczestniczyli w Projekcie "Chemiczna moc 4 żywiołów" w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2010 OŚ PRIORYTETOWA III SZKOLNICTWO WYŻSZE DLA GOSPODARKI I ROZWOJU Dziełanie 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Do Projektu zostało zakwalifikowanych 300 uczniów klas VIII ze szkół z terenu województwa lubelskiego, rozpoczynających swą przygodę z chemią. Głównym celem Projektu był rozwój umiejętności kluczowych i uniwersalnych takich jak: umiejętności matematyczno-przyrodnicze, kreatywność, innowacyjność, umiejętność rozwiązywania problemów, umiejętność uczenia się czy umiejętność pracy zespołowej w kontekście środowiska pracy. Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
13 grudnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły odwiedzili Wydział Chemii Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie, gdzie czestniczyli w praktycznych pokazach chemicznych. Zajęcia podzielone były na dwie sesje - na wydziale chemii organicznej i nieorganicznej. Program dydaktyczny Projektu został skonstruowany tak, aby w prosty i przejrzysty sposób przedstawić zagadnienia związane z życiem codziennym i obecnościa chemii wokół nas.
Pierwszym punktem zajęć był wykład wyjaśniający znaczenie czterech żywiołów: niebieski to woda i różne jej oblicza, czerwony to ogień i wszystko to z czego czerpiemyenergię, zielony to ziemia, czyli to co nas otacza, to gdzie żyjemy, żółty to powietrze, którym oddychamy i które daje nam radość działania każdego dnia. Następnie uczniowie mogli zobaczyć profesjonalne sale laboratoryjne. Otrzymali strój chemika - fartuch, rękawice, kulary. Zostali zapoznani z podstawowym sprzętem laboratoryjnym. Całą grupę podzielono, na mniejsze, by w sposób rotacyjny odbywać zajęcia przy ośmiu różnych stanowiskach. Przy każdym z nich uczniowie wykonywali inne doświadczenia pod kierunkiem UMCS. Samodzielnie zapisywali obserwcje i wnioski na kartach pracy. Młodzi chemicy badali właściwoście sorpcyjne materiałów hogienicznych, opatrunkowych oraz gleby, rozpoznawali i nazywali zapachy, oczyszczali wodę, badali stopień jej twardości, wykrywali niepożądane substancje zawarte w żywności oraz badal czystość powietrza.
Wszyscy uczniowie biorący udział w warsztatach stwierdzili, iż taki sposób poznawania procesów chemicznych pozwolił im znacznie szybciej je zrozumieć i łatwiej przyswoić określone wiadomości. Był to dzień, który dostarczył siódmoklasistom dużo wrażeń. To także była doskonała okazja do zapoznania się ze środowiskiem akademickim i Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.