Nasza uczennica z wyróżnieniem na eliminacjach powiatowych 28. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego "Bajki, baśnie, legendy..."
Gratulujemy Natalii Krzeczowskej uczennicy klasy VII, którą do konkursu przygotowywała p. Małgorzata Maciejewska.
Nasza uczennica z wyróżnieniem na eliminacjach powiatowych 28. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego "Bajki, baśnie, legendy..."
Gratulujemy Natalii Krzeczowskej uczennicy klasy VII, którą do konkursu przygotowywała p. Małgorzata Maciejewska.
Międzynarodowy Dzień Krajobrazu obchodzony 20 października, to wyjątkowe wydarzenie, które promuje świadomość ekologiczną i dbałość o otaczającą nas przyrodę. W Polsce wydarzenia towarzyszące obchodom Dnia Krajobrazu odbywają się przez cały październik.
Uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas I – III wspólnie uczcili ten wyjątkowy dzień wybierając się na spacer krajobrazowy. Zachęcili też do uczestnictwa w wydarzeniu swoje rodziny i wybrali się na spacery w gronie najbliższych. Spacerom towarzyszyła w tych dniach piękna pogoda!
Światowy Dzień Owoców i Warzyw jest obchodzony każdego roku w trzeci piątek października. Z tej okazji pragniemy przypomnieć, że regularne spożywanie owoców i warzyw to, obok aktywności fizycznej, podstawowe zalecenie ekspertów dotyczące zasad zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia.
Przeprowadzona wśród naszych uczniów przez opiekunki Samorządu Uczniowskiego - p. Teresę Koziarską i p. Magdalenę Drozdę ankieta, wykazała, że ulubiony owoc to - BANAN, a warzywo - OGÓREK.
Czy można łączyć świetną zabawę z integrowaniem wszystkich zmysłów dziecka? Najmłodsi uczniowie naszej szkoły udowadniają, że tak!
Zajęcia sensoryczne odgrywają istotną rolę w rozwoju dzieci. Poprzez różnorodne aktywności i zabawy sensoryczne, dzieci rozwijają swoje zmysły. Dzięki takim zajęciom, nasi najmłodsi uczniowie mają możliwość rozwijania się w sposób pełen kreatywności, zyskując solidne fundamenty w dalszym etapie edukacji. Gdy ruch jest przyjemnością, a ciało i umysł współgrają ze sobą, nauka przychodzi łatwo, a dzieci odczuwają zadowolenie i satysfakcję z własnych działań.
10 października w Ośrodku Kultury w Urzędowie odbył się 28. Jesienny Konkurs Recytatorski "Bajki, baśnie, legendy..." - Eliminacje Gminne.
Naszą szkołe reprezentowały uczennice:
Nominację do etapu powiatowego otrzymała Natalia Krzeczowska, a wyróżnienie Nikola Winkler.
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest obszarem, który wymaga szczególnej troski, uwagi i zaangażowania ze strony dorosłych. Niebagatelną rolę w procesie diagnozowania ewentualnych problemów w tym zakresie, ale także profilaktyki odgrywa bez wątpienia grono pedagogów i nauczycieli.
W 2023 roku ze świadczeń opieki psychiatrycznej skorzystało ponad 279 tysięcy osób poniżej 18 roku życia – to wzrost o 134% w porównaniu do 2019 roku (119 tyś.), a nakłady na świadczenia z zakresu zdrowia psychicznego wzrosły do ponad 1,002 mld zł, czyli aż, o 287,4%, co odzwierciedla skalę problemu.
Narodowy Fundusz Zdrowia, aby wesprzeć rodziców, opiekunów, nauczycieli i inne osoby zajmujące się dziećmi w rozpoznawaniu objawów kryzysu psychicznego u młodych osób, przygotował materiały edukacyjne:
Wiele informacji o rozpoznawaniu kryzysów i dostępnych formach pomocy znajduje się także w „Poradniku Pacjenta” Jak pomóc dziecku w kryzysie psychicznym, dostępnym na stronie NFZ.
30 września 2024 r. funkcjonariusze Komendy Powiatowej w Kraśniku przeprowadzili dla uczniów naszej szkoły cykliczną akcję ,,Bezpieczna droga do szkoły”. Szkolenie poprowadzili funkcjonariusz aspirant Paweł Cieliczko - rzecznik prasowy kraśnickiej policji oraz aspirant sztabowy Piotr Andrzejewski - dzielnicowy. Policjanci przypomnieli uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a w szczególności zasady obowiązujące podczas przechodzenia przez jezdnię oraz przemieszczania się do i ze szkoły. Funkcjonariusze edukowali uczniów w zakresie konieczności posiadania elementów odblaskowych, które znacząco wpływają na bezpieczeństwo. Przypomnieli także o podstawowych numerach alarmowych, z których należy korzystać w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Spotkanie przeprowadzono w dwóch grupach wiekowych. Na spotkaniu z młodszymi klasami i przedszkolakami pojawiła się atrakcyjna maskotka ,,Inspektor Kraśniczek”. Zachwyceni uczniowie chętnie pozowali do zdjęć z maskotką i policjantami.
W części praktycznej najmłodsi uczniowie pod czujnym okiem funkcjonariuszy odbyli praktyczne ćwiczenia przechodzenia przez jezdnię po pasach. Na pamiątkę spotkania otrzymali plan lekcji oraz odblaski.
Dziękujemy Panom policjantom za ciekawe spotkanie, a Stowarzyszeniu ROZWÓJ I BEZPIECZEŃSTWO za odblaski.
„Jesteś częścią łańcucha życia i kiedy będziesz niszczyć inne formy życia,to zniszczysz i siebie. Troszcz się o środowisko naturalne każdego dnia,bo przecież planeta Ziemia jest również Twoim domem”
Takie motto towarzyszyło nam w czasie tegorocznej Akcji Sprzątania Świata.
26 września, jak co roku udaliśmy się całą społecznością szkolną by posprzątać okolicę naszej szkoły, pobliskich przystanków autobusowych, remizy strażackiej i Spółdzielni Ogrodniczej, z którą od lat współpracujemy.
Z radością zauważamy,że śmieci jest odrobinę mniej. Mamy nadzieję, że rośnie świadomość konieczności troski o czystość naszego otoczenia.
Przed wyjściem w teren uczniowie zapoznali się z prezentacją zawierającą 30 ekologicznych wyzwań na 30- lecie Fundacji Nasza Ziemia. Dowiedzieli się jak mądrze gospodarować odpadami i poznali szereg sposobów jak chronić zasoby naturalne Ziemi.
Wierzymy, że całą tą wiedzę uda się wcielić w życie.
18 września uczniowie klasy VII i VIII naszej szkoły uczestniczyli w 64 edycji Pokazów z Fizyki organizowanych przez Instytut Fizyki UMCS. Ideą tych pokazów jest popularyzacja fizyki i pomoc w jejnauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, interesujących, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów. Pokazywane są zarówno eksperymenty trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak również i takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu.
W programie tegorocznych pokazów były następujące zagadnienia: Fizyka druku 3d, Fizyka ludzkiego ciała, Promieniotwórczość, Mechanika.
Wszyscy z ciekawością słuchali i oglądali przygotowane doświadczenia, a nawet czynnie brali w nich udział.
Po zakończonych pokazach uczniowie udali się do Państwowego Muzeum na Majdanku. Celem wyjazdu było przybliżenie losów ludzi więzionych w obozach koncentracyjnych, pogłębienie wiedzy historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej oraz upamiętnienie ofiar nazizmu. Była to niezapomniana lekcja historii i patriotyzmu. Na pewno pozostanie w ich pamięci wszystko, co zobaczyli i usłyszeli.
Wycieczka zakończyła się projekcją filmu w Multikinie.
W piątek 20 września obie grupy przedszkolne świętowały Dzień Przedszkolaka inaczej niż zwykle. W tym dniu udaliśmy się do kina w Kraśniku na bajkę pt. ,,Nierozłączni". Bohaterowie bajki podczas półtoragodzinnego seansu popadli w tarapaty. Ratując się z nich pokazali jak ważna jest przyjaźń i wzajemna pomoc. Oczywiście bajka skończyła się dobrze.
Z uśmiechami na twarzach udaliśmy się do Mc Donalds.
Od 18 do 20 września w naszej szkole prowadziliśmy zbiórkę darów dla powodzian włączając się do gminnej akcji "Urzędów dla powodzian".
Wszystkie zebrane artykuły zostały przekazane do Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobach.
Dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc!
Zachęcamy, aby nadal włączać się do tej pięknej akcji, którą do 24 września prowadzą nasi strażacy.
Kurator Oświaty w Lublinie ogłosił terminarz oraz regulamin i zakres wymagań na kuratoryjne konkursy przedmiotowe organizowane w roku szkolnym 2024/2025.
Szczegółowe informacja pod linkiem:
Szczepienie można wykonać w Ośrodku Zdrowia w Moniakach.
Zapisy prosimy dokonywać w sekretariacie szkoły.
Szczegółowe informacje n/t szczepień:
Dla szkół - Ministerstwo Zdrowia - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Niezwykle trudna lektura była obiektem Narodowego Czytania w tym roku. To „Kordian” Juliusza Słowackiego. Udało się jednak znaleźć odpowiedni fragment, by zaprezentować go naszym uczniom.
Tytułowemu, 15-letniemu Kordianowi stary Grzegorz opowiada o losach Janka, co psom szył buty. Został za to doceniony i nagrodzony przez samego króla.
Po wysłuchaniu tekstu i wytłumaczeniu niełatwego, często zapomnianego słownictwa wspólnie szukaliśmy morału tej historii: każdy nosi w sobie jakiś dar – musi go jedynie odkryć, a sukces osiąga ten, kto ma w sobie fantazję i wolę działania..
Powered by aSc EduPage