W dniach 12-16 grudnia nasza szkoła brała udział w Programie "Bankowcy dla Edukacji'', w którym uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w lekcjach on-line „Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni”.
Temat cyberbezpieczeństwa dotyczy każdego, szczególnie w obecnych czasach, kiedy dostęp do internetu mają praktycznie wszyscy.
Główne zagadnienia poruszone w czasie lekcji to:
- Bezpieczne hasła, które będą trudne do złamania, ale łatwe do zapamiętania.
- Które hasła są najbardziej popularne a jakich należy unikać?
- Bezpieczna tożsamość w Internecie. Co należy zrobić, aby chronić swoją prywatność i nie narażać się na cyberprzemoc?
- Co zrobić, aby nie paść ofiarą zjawiska tzw. catfishing (czyli kradzież tożsamości)?
- Różnice pomiędzy posiadaniem konta prywatnego a otwartego w aplikacjach takich jak Instagram. Dlaczego konto prywatne jest bezpieczniejsze?
- Zjawisko phishingu. Na czym polega i jak się przed nim chronić?
- Co zrobić, aby nasz smartfon był bezpieczny?
- Jak zachować się w sytuacji, gdy padniemy ofiarą cyberprzemocy?
Program „Bankowcy dla Edukacji” to wspólna inicjatywa banków i firm infrastruktury bankowej realizowana we współpracy z instytucjami publicznymi, samorządami, organizacjami pozarządowymi i mediami. To odpowiedź na wieloletnie wyzwania społeczne i rozwojowe dotyczące zagadnień edukacji ekonomicznej, cyberbezpieczeństwa i przedsiębiorczości.
Organizatorem prac w ramach Programu BdE jest Warszawski Instytut Bankowości – jeden z czołowych i cenionych NGO w Polsce w zakresie szeroko rozumianej, pozaformalnej edukacji w obszarze finansów i cyberbezpieczeństwa.