Tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata” przebiegała w naszej szkole pod kierownictwem nauczyciela przyrody pani Beaty Michalec, a także przy współpracy opiekunek Klubu Naszej Ziemi pani Agnieszki Mazik oraz pani Beaty Kozioł. Osobami wspierającymi naszą kampanię na rzecz środowiska była dyrektor Szkoły – Pani Monika Węcławska, Rada Rodziców i Urząd Miejski w Urzędowie.
Przed rozpoczęciem czynności porządkowych odbył się apel informacyjno-organizacyjny, w czasie którego pani Beata Michalec przygotowała pogadankę na temat „Wszystkie kolory recyklingu” i wykład pt. „Dobre rady na odpady”. Dokładnie zapoznała społeczność szkolną z tegorocznym przesłaniem akcji. Opiekunki Klubu Naszej Ziemi przeprowadziły również szkolenie dla najmłodszych klubowiczów, połączone z praktycznym pokazem segregacji śmieci na temat bezpiecznego postępowania z odpadami.
Nauczycielka przyrody omówiła z uczniami różne sposoby postępowania ze zużytymi opakowaniami, zachęcała do zachowań ekologicznych w codziennym życiu i zmian w sposobach postępowania i myślenia ekologicznego na co dzień. Podczas spotkania przekazana została również wiedza na temat zagrożeń, jakie niosą pozostawiane w środowisku różnego rodzaju odpady. W szczególności rozmaite opakowania, a także jak szkodliwe jest ich spalanie w domowych kotłach.
W celu sprawnej organizacji „Sprzątania świata” szkolni koordynatorzy akcji:
- wyznaczyli miejsca, termin i godzinę akcji,
- poinformowali o miejscach i sposobach składowania odpadów,
- przypomnieli o zasadach BHP podczas trwania akcji,
- przekazali uczniom worki na śmieci i rękawiczki ochronne.
Po opuszczeniu murów szkoły, zaczęliśmy sprzątać okolicę. Każdy, nawet najmniejszy śmieć, nie uszedł naszej uwadze. W szczególny sposób zadbaliśmy o uporządkowanie terenu wokół budynku szkoły. Sprzątaliśmy miejsca bezpośrednio przylegające do terenu szkoły, plac szkolny, parking przy kościele i cmentarzu oraz boiska i przystanek autobusowy. Odpady w postaci puszek i butelek po napojach, papierki po słodyczach oraz opakowania z lodów, chipsów itp. zbierane były do foliowych worków.
Akcja przebiegała bardzo sprawnie. Nauczyciele zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo uczniów w kontakcie z odpadami szklanymi i metalowymi oraz zasady bezpiecznego poruszania się w grupie.
Tego dnia każde dziecko uświadomiło sobie jak ważna jest czystośc najbliższego środowiska otaczającego nas, a przez to czystośc całej planety Ziemi.