,,Kolorowe kredki w pudełeczku noszę,
Kolorowe kredki bardzo lubią mnie...”
22 listopada obchodziliśmy w oddziale przedszkolnym w grupie I Dzień Kredki. Święto to jest szczególnie związane z przedszkolakami. Wprowadza je w świat kolorów, rozwija wyobraźnię, fantazję, kształtuje małe paluszki. Przygotowania do święta rozpoczęliśmy dzień wcześniej od namalowania farbami dużej kredki. ,,Co by było gdyby nie było kolorów?” zastanawiały się przedszkolaki i wykazały się dużą pomysłowością odpowiadając na zadane pytanie. Tego dnia dzieci poznały różne rodzaje kredek, a podczas zabawy utrwaliły ich kolory. Przy pomocy kredek liczyły, układały z nich tęczę i budowały domek. Wysłuchały ,,Bajki o żółtej kredce” oraz wesoło pląsały w rytm piosenki ,,Kolorowe kredki”. Na arkuszach szarego papieru dały upust swojej fantazji i kreatywności tworząc rysunki kredkami świecowymi i ołówkowymi. To był wesoły i bardzo kolorowy dzień!
Dzień kredki
Program edukacyjny - "5 porcji zdrowia w szkole"
Klasa II w miesiącu październiku brała udział w programie, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS), - ,, 5 porcji zdrowia w szkole’’. Program ten został objęty honorowym patronatem przez Ministra Edukacji Narodowej.
Zajęcia przeprowadzono w ciągu trzech dni. Wprowadzeniem do tematu była dyskusja: Co wiemy o owocach i warzywach? Uczniowie rysowali swoje ulubione owoce i warzywa. Po obejrzeniu prezentacji wypowiadali się n/t: Rola warzyw i owoców w codziennej diecie. Omawiane były następujące tematy: Jakie witaminy i składniki mineralne znajdziemy w warzywach i owocach ?, Jaki rozmiar powinna mieć porcja warzyw i owoców ?, Jak powstaje sok ? Następnie przeprowadzono multimedialne zabawy dydaktyczne tj.: „Zakodowane owoce”, „Znajdź sok – gra w kodowanie”, „Owoce i warzywa w moim imieniu”. Dzieci układały także historyjkę obrazkową „Jak powstaje sok?”, rozwiązywały rebusy i krzyżówki .
Podczas tych zajęć uczniowie poszerzyli wiedzę o prawidłowym żywieniu oraz utrwalili informacje o roli warzyw, owoców i soków w prawidłowej diecie.
UWAGA RODZICE!
List Minister Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego
Wjazd Józefa Piłsudskiego do Urzędowa
10 listopada 2018 roku delegacja uczniów reprezentowała naszą szkołę w uroczystych obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie o charakterze historyczno- patriotycznym miało miejsce w Urzędowie, do którego zawitał Józef Piłsudski. Przebieg uroczystości można było oglądać na umieszczonym w rynku telebimie, a także internetowej telewizji lubelskiej. Marszałek wraz ze sztabem odwiedził Sanktuarium Św. Otylii, Mogiłę Legionistów, dom państwa Teofili i Aleksandra Golińskich. Następnie ruszył w kierunku rynku urzędowskiego, gdzie został powitany przez oczekujących uczestników uroczystości oraz przez władze miasta. O godzinie 1100 odbyła się Msza święta za Ojczyznę, po której delegacje składały wieńce przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Na koniec udano się na stadion „Orła” Urzędów, gdzie można było podziwiać musztrę kawaleryjską.
100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
9 listopada nasza szkoła włączyła się w ogólnokrajowe obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli pod zaborami. Na tę okoliczność uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali bogaty repertuar zrealizowany w tym dniu w placówce. Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym, w którym zaprezentowały się przedszkolaki. Ósmoklasiści z kolei skoncentrowali się na aspekcie historycznym wydarzenia oraz rozważali czym jest współczesny patriotym. Efekt swojej pracy przedstawili w prezentacji multimedialnej oraz przeprowadzonej i sfilmowanej sondzie szkolnej. Emocji i rozrywki społeczności szkolnej dostarczył turniej „Kocham Cię Niepodległa”, za który odpowiadały uczennice klasy ósmej. Tu starły się grupy: „biała” (klasa VII) i „czerwona” (klasa VIII). Z potyczek tych zwycięsko wyszli „czerwoni”. W tym dniu odbył się również koncert „Idzie Żołnierz borem, lasem …” pani Marioli Zagojskiej ze Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków Oddział w Lublinie. Przed koncertem o godzinie 11.11 uczniowie, wpisując się w ogólnokrajową inicjatywę Ministerstwa Edukacji Narodowej śpiewania hymnu dla Niepodległej, odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Młodzież wykonała także wspólny plakat z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zwieńczeniem obchodów był przemarsz pod pomnik poległych w bitwie pod Chruśliną, który znajduje się przy remizie OSP w Bobach. Tu Samorząd Uczniowski wraz z nauczycielami złożył hołd poległym za ojczyznę.
BIEG NIEPODLEGŁOŚCI
Dnia 8 XI 2018 w Szkole Podstawowej w Bobach Kolonii odbył się bieg przełajowy z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W biegu uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły z klas IV-VIII podzieleni na kategorie wiekowe. Trasa dla klas IV-VI liczyła 400m a dla klas VII-VIII 800m.
Wyniki w poszczególnych kategoriach klas:
Dziewczęta klasy IV-VI:
1.Kowalska Wiktoria
2.Pietraś Dominika
3.Kozioł Ilona
Chłopcy klasa IV-VI:
1.Socha Bartosz
2.Oszust Szymon
3.Kalinowski Oskar
Dziewczęta klasy VII-VIII:
1.Zaborowska Martyna
2.Kowalska Patrycja
3.Dzikowska Weronika
Chłopcy klasy VII-VIII:
1.Winkler Maciej
2.Radkowiak Kacper
3.Dobrowolski Oskar
Zwycięscy poszczególnych kategorii otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Wszystkim uczesttnikom gratulujemy i dziękujemy za udział.
100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI
w piątek 9 XI w naszej szkole będziemy świętowaś 100. rocznicę ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.
Tego dnia wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie szkoły przychodzą do szkoły w strojach galowych.
Obchody święta narodowego rozpoczynamy wszyscy o godz. 8.00; oddziały przedszkolne i uczniowie klas I i II - do godz. 11.30, a uczniowie klas IV - VIII do godz. 13.00.
WJAZD MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO DO URZĘDOWA
Lekcja w Archiwum Państwowym
W dniu 29 października uczniowie klasy ósmej wzięli udział w lekcji archiwalnej zorganizowanej i przeprowadzonej w Archiwum Państwowym Oddział w Kraśniku. Pracownik tej placówki wyjaśnił na czym polega archiwizacja, praca archiwisty, czym zajmuje się archiwum, omówił także rodzaj dokumentów, które tworzą zasoby kraśnickiego oddziału archiwum. Lekcja połączona była z pokazem archiwaliów. Młodzież mogła przejrzeć między innymi kronikę I Ostrowieckiej Drużny Harcerskiej im. generała Mariana Langiewicza z lat 1919-1930 oraz zwiedzić budynek tej instytucji, to jest magazyn archiwalny, pracownię digitilizacji, w której znajduje się profesjonalny skaner skanujący zasoby tej instytucji. Celem digitalizacji, poza utrwaleniem zasobów i ochroną przed zniszczeniem, jest udostępnienie ich użytkownikom w wersji cyfrowej. Podczas tych warsztatów przedstawiony został cel i znaczenie archiwów rodzinnych. Omówiono także sposób w jaki można przekazać zbiory do muzeum, bibliotek i archiwów oraz jak odszukać interesujący nas dokument. Zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie służyły poszerzeniu ich wiedzy z zakresu rodzajów źródeł historycznych oraz przedstawieniu możliwości wykorzystania tych dokumentów do poznania dziejów miasta, regionu i kraju. Udowodniły również, że historia wcale nie musi być nudnym zbiorem faktów do „wykucia” na pamięć, lecz pasjonującym przedmiotem uczącym życia
Mistrz Tabliczki Mnożenia
W dniu 28 września br. odbyły się w naszej szkole klasowe konkursy „Mistrz Tabliczki Mnożenia”. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy matematycznej, rozwijanie uzdolnień i promowanie osiągnięć uczniów. W konkursie udział wzięli wszyscy uczniowie klas IV-VIII. Zadaniem dzieci było pisemne rozwiązanie zestawu zadań w ciągu 5 minut i tym samym wykazanie się doskonałą znajomością tabliczki mnożenia. Mistrzami tabliczki mnożenia zostali:
Laura Dul - klasa IV
Amadeusz Niewielski – klasa V
Patrycja Łajca – klasa VI
Oktawia Michalak – klasa VII
Patrycja Kowalska – klasa VIII
W listopadzie odbyła się druga część konkursu, która miała na celu wyłonienia Szkolnego Mistrza Tabliczki Mnożenia. Uczniowie walczyli w konkurencjach z wykorzystaniem kart do tabliczki mnożenia.
Tytuł Szkolnego Mistrza Tabliczki Mnożenia w roku szkolnym 2018/2019 otrzymała uczennica klasy VII Oktawia Michalak.
Gratulujemy!
PRÓBNA EWAKUACJA SZKOŁY
26 października 2018 r. odbyła się w naszej szkole próbna ewakuacja. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było praktyczne utrwalenie przez uczniów i pracowników szkoły procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Po usłyszeniu sygnału alarmowego nauczyciele wraz z uczniami zachowując zasady bezpieczeństwa szybko i sprawnie oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi opuścili budynek szkolny i udali się na miejsce zbiórki, którym jest plac przed budynkiem szkolnym. Nauczyciele złożyli meldunek prowadzącej ewakuację Dyrektor szkoły pani Monice Węcławskiej, która odwołała alarm. Szkolenie teoretyczne przeprowadził strażak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku. Należy podkreślić, że ewakuacja próbna przebiegła sprawnie i bezpiecznie, a wszyscy uczestniczący byli zdyscyplinowani.
Igrzyska Dzieci i Młodzieży w badmintonie
W dniu 16 X 2018 r. w Dzierzkowicach odbyły się międzygminne Igrzyska Dzieci i Młodzieży w badmintonie.
W kategorii Igrzysk Dzieci nasze uczennice zajęły II miejsce. Niestety nie uzyskały awansu do Mistrzostw Powiatu. Skład drużyny dziewcząt: W. Kowalska, P. Łajca, A. Grzegórzko.
W kategorii Igrzysk Młodzieży zarówno dziewczęta, jak i chłopcy rywalizowali z uczniami z gimnazjum z Wilkołaza i Dzierzkowic. Niestety po zwycięstwie z Wilkołazem, i porażce z drużyną z Dzierzkowic zdobyły II miejsce i też nie uzyskały awansu do Mistrzostw Powiatu. Skład drużyn: dziewczęta: P. Kowalska, W. Dul, K. Śnieżyńska, chłopcy: R. Hołody, M. Winkler, A. Stanisławek.
Opiekun: A. Szempliński
DZIEŃ NAUCZYCIELA
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 roku. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.
W naszej szkole święto DEN obchodziliśmy 11 października 2018 roku. Na uroczystość przybyli nauczyciele, emeryci, pracownicy administracji i obsługi, przedstawodniczaca Rady Rodziców, uczniowie i rodzice oraz przedstawiciel władz samorządowych - pan Stanisław Tompolski.
W części artystycznej uczniowie klas VI-VIII pod kierunkiem pani Beaty Michalec oraz pani Beaty Kozioł, w humorystyczny sposób wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów. Na zakończenie reprezentanci Samorządu Uczniowskiego rozdali nauczycielom i pracownikom szkoły drobne upominki.
Po akademji głos zabrała Pani Dyrektor, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowałą za trud wkładany każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia oraz wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom. Na zakończenie głos zabrał pan Stanisław Tompolski - kierownik Referatu rolnictwa, gospodarki nieruchomościami i ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Urzędowie. Na ręce Pani Dyrektor złożył bukiet kwiatów oraz wręczył Nagrodę Burmistrza za wkład w podniesienie jakości pracy szkoły oraz zaangażowanie na rzecz poprawy bazy lokalowej i dydaktycznej naszej placówki.
Podziękowania dla nauczycieli złożyli również Rada Rodziców poprzez wręczenie symbolicznego kwiatka i niespodzianki - pięknego i smakowitego tortu.
„Nauczyciel….to jedna z najbardziej
wyjątkowych postaci na całym świecie,
bo któż inny mógłby ofiarowywać to,
co w nim najlepszego cudzym dzieciom?”
D. Beisser
Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego
09 października Klub Przyjaciół Książki – oddział przedszkolny gr I wspólnie z panią bibliotekarką z Gminnej Biblioteki Publicznej w Bobach Kolonii obchodził Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego. Z tej okazji przedszkolaki poznały historię znaczka pocztowego. Dowiedziały się jak wygląda symbol Poczty Polskiej oraz jak prawidłowo wysłać list, poznały pojęcie list, koperta i znaczek pocztowy. Dzieci naklejały znaczki na koperty i wkładały do nich karty pracy związane z pocztą.
Światowy Dzień Zwierząt
4 października przedszkolaki z gr I obchodziły Światowy Dzień Zwierząt. Tego dnia dzieci przyniosły swoje ulubione pluszaki – zwierzaki. Obchody tego święta miały na celu przybliżenia dzieciom właściwych wzorców zachowań wobec zwierząt. Uświadomiły im, że zwierzęta mają swoje prawa, a być właścicielem zwierząt to ogromna odpowiedzialność. Dzieci poznały różne ciekawostki na temat zwierząt oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi. Wysłuchały wierszy czytane przez zaproszone uczennice z klasy II. Rozwiązywały zagadki, wypełniały karty pracy, naśladowały głosy zwierząt i uczestniczyły w zabawach ruchowych związanych z obchodzonym świętem.
Przedszkolaki poznały zasady, o których należy pamiętać:
Nigdy nie bij, nie szarp ani nie krzywdź zwierząt!
Karm swoje zwierzę odpowiednim pokarmem!
Zanim kupisz zwierzaka poczytaj o nim książki i poradniki!
Nie wyrzucaj zwierzęcia na dwór, nie oddawaj go do schroniska!
Wizyta Inspektora KRAŚNICZKA
2 października 2018 r. naszą szkołę odwiedził miś, Inspektor Kraśniczek wraz z dzielnicowym z Komendy Powiatowej Policji w Kraśniku p. W. Widzem. Dzieci z oddziału przedszkolnego gr. I i II oraz uczniowie klasy I i II zgromadzili się na szkolnym holu, aby powitać niecodziennych gości. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, bawić się w domu i przebywać w szkole oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń, m.in. gdy zaczepia dziecko nieznajoma osoba dorosła. Na zakończenie spotkania uczniowie chętnie przybijali "piątkę" i pozowali do zdjęć z sympatycznym Inspektorem Kraśniczkiem. Bardzo dziękujemy za wizytę i zapraszamy za rok.
KLUB PRZYJACIÓŁ KSIĄŻKI - Jesienny stragan
Przedszkolaki w bieżącym roku szkolnym, nadal będą kontynuowały współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną w Bobach Kolonii. Jesteśmy członkami Klubu Przyjaciół Książki w ramach, którego organizowane są spotkania z bibliotekarką - panią Magdaleną Socha. To wspaniała okazja do spotkań z książką, rozwijania zainteresowań czytelniczych i kształcenia potrzeby korzystania z biblioteki.
„Jesienny stragan”, to temat spotkania z bibliotekarką, które odbyło się w dniu 02. 10. 2018 r. Podczas spotkania dzieci uczyły się wielozmysłowo rozpoznawać owoce i warzywa: smakowały, oglądały, wąchały. Rozmawialiśmy o tym dlaczego są zdrowe i warto je spożywać. Pani bibliotekarka przeczytała wiersz J. Brzechwy ,,Na straganie”. W trakcie czytania dzieci inscenizowały treść odpowiednimi warzywami. Było bardzo wesoło i kolorowo. W przygotowaniu do tematu spotkania przedszkolaki wyrabiały umiejętność dostrzegania szczegółów podczas pracy plastycznej - malowania palcami jabłka. Dziękujemy Rodzicom za przyniesione owoce i warzywa.
DZIEŃ CHŁOPAKA
W czwartek 27 września Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami panią Beatą Michalec oraz panią Beatą Kozioł, przygotował dyskotekę dla uczniów klas IV-VIII. Podczas dyskoteki z okazji Dnia Chłopaka było wiele niespodzianek i konkursów. W trakcie zabawy tanecznej nie zabrakło wyborów na „Super Chłopaka”. Uczniowie chętnie brali udział w konkurencjach m.in.: taniec na gazecie, taniec z balonami, zabawa z krzesełkami i inne.
W piątek przedstawicielki SU z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka częstowały wszystkich uczniów naszej szkoły słodką niespodzianką.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie