Ostatni tydzień września w I grupie przedszkola był smacznym, zdrowym tygodniem owocowym. W sali pachniało owocami, dzieci poznały owoce krajowe egzotyczne. Próbowały nowych smaków, oglądały pestki owoców, uczyły się rozpoznawać i nazywać owoce, określały ich kształt, wielkość i kolor. Przedszkolaki już wiedzą, że owoce dostarczają organizmowi dużo witamin, dają siłę i zdrowie. Najlepszym sposobem na przekonanie przedszkolaków do spożywania owoców są działania praktyczne. Przygotowaliśmy pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe. Swoimi wyrobami dzieci poczęstowały p. Dyrektor i rodziców. Przedszkolaki poznały również w jaki sposób powstają rodzynki. Porównywały smak winogron i rodzynek, określały, które są słodsze. Wszystkie z ochotą próbowały i wszystkim smakowało!
TELEFON ALARMOWY
CZEKOLADOWE WARSZTATY
Dzieci z oddziału przedszkolnego gr I i II wzięły udział w czekoladowych warsztatach, które odbyły się 20. 09. 2019 r. w Lublinie. Był to wyjazd w ramach zajęć z preorientacji zawodowej, podczas którego dzieci miały okazję poznać pracę cukiernika oraz baristy. Po wysłuchaniu opowieści o czekoladzie odbyła się degustacja trzech rodzajów czekolad. Następnie mali cukiernicy dekorowali wafle czekoladą i różnymi dodatkami. Samodzielnie zdobili czekoladowe lizaki. Każde dziecko otrzymało dyplom „Czekoladowego Mistrza” oraz kartę stałego klienta Pijalni Czekolady. Na zakończenie nie zabrakło zakupu pamiątek, którymi były wybrane przez dzieci słodkości.
KLUB PRZYJACIÓŁ KSIĄŻKI
Ponownie rozpoczęliśmy współpracę z Biblioteką Publiczną w Bobach Kolonii. Pani bibliotekarka odwiedziła klasę „0” w dniu 18. 09. 2019 roku, aby poczytać i porozmawiać o pupilach - ulubieńcach dzieci. Bajki opowiadały zabawne historie o psach i kotach. Na zakończenie uczniowie otrzymali kolorowanki.
NARODOWE CZYTANIE
Czas na lekturę!
„Orka” Władysława Reymonta.
Narodowym Czytaniem 2019 rozpoczęliśmy 13 września serię spotkań na szkolnym korytarzu w gronie całej społeczności szkolnej.
W tym roku pan Prezydent, Andrzej Duda, wskazał z czytelniczego repertuaru na nowele. To krótkie utwory obejmujące niewielką liczbę bohaterów, opowiadające jakiś fragment ich życia. Wybrano ich 8.
Inspiracją do wybrania noweli „Orka” Władysława Reymonta stały się dla nas dożynkowe wieńce, które jeszcze niedawno prezentowane były na uroczystościach powiatowych dożynek w Urzędowie. Wszak orka na polu poprzedza wszelkie zbiory. Dożynki to oczywiście święto plonów, a wieńce zrobione ze zbóż, traw, kwiatów, owoców i warzyw to symbol dobrych zbiorów rolników i ogrodników. Nasza szkoła zawsze, od wielu lat przygotowuje dożynkowe wieńce dla podtrzymania tej pięknej tradycji. Przy okazji należą się podziękowania dla uczniów, którzy wykazali chęć, by uczestniczyć w dożynkach.
Podczas słuchania tekstu i oglądania inscenizacji uczniowie zwrócili uwagę, jak wyglądała praca na wsi przed 100 laty, jakie czynności w polu wykonywali ludzie, jakimi maszynami się posługiwano.
Starsi uczniowie wyłuskali morał, naukę wyrażoną frazeologizmem: „Kto nie posieje, nie zbierze”.
Zadanie dla chętnych: stwórzmy galerię zdjęć maszyn, sprzętów, urządzeń, które można jeszcze odnaleźć w waszych domach, w gospodarskich obejściach, ale nie są już używane w codziennej nowoczesnej pracy rolników i ogrodników, gospodyń wiejskich. Termin – do 27 września.
Wyjazd do Lublina
17 września w rocznicę zbrojnej napaści Rosji Sowieckiej na Polskę uczniowie klasy VII i VIII obejrzeli Muzeum na Majdanku w Lublinie. Ogromne wrażenie młodzież wyniosła z opowieści perfekcyjnie przygotowanej pani przewodnik oraz obrazów autentycznej, choć tragicznej historii tego miejsca. Porażało wszystko: upokarzająca selekcja więźniów, ubrania, wyżywienie, warunki życia w barakach, obowiązki, jakim musieli podołać, apele na mrozie, rozstrzeliwania, a najbardziej – komory gazowe i krematorium. Dla wielu uczniów były to obrazy i treści, o jakich dotąd nie słyszeli.
Tego dnia braliśmy także udział w pokazach z fizyki na UMCS w Lublinie. Ideą Pokazów z fizyki jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, interesujących, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów. Pokazywane są zarówno eksperymenty trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak również takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu.To interesujące, że wiele zjawisk znanych nam z otoczenia to właśnie fizyka.
DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY
Jak co roku dla najmłodszych uczniów naszej szkoły realizujemy projekt edukacyjny „Dzieciństwo bez próchnicy”, którego głównym celem jest obniżenie poziomu próchnicy u dzieci. Na zajęciach przedszkolaki z grupy I oraz II poznają zasady prawidłowego szczotkowania zębów. W ramach zajęć dzieci obejrzały film edukacyjny „Dzieciństwo bez próchnicy”. Po filmie omówiono ważne zagadnienia dotyczące profilaktyki chorób jamy ustnej u dzieci.
BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem. W związku z tym 12 września wszyscy uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji w Kraśniku. Zajęcia z policjantami odbyły się w dwóch grupach wiekowych: oddziały przedszkolne i klasy I – III oraz uczniowie klas V - VIII. Młodszą grupę wiekową edukował ulubieniec dzieci Inspektor Kraśniczek – pluszowy ,,policjant” wraz z dzielnicowym p. W. Widzem.
Policjanci omówili zasady bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą, zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówili sposoby unikania ich. Funkcjonariusze podkreślili jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i okazało się, że doskonale znali telefoniczne numery alarmowe, z których należy korzystać w sytuacji zagrożenia. Spotkanie zakończyło się wręczeniem młodszej grupie wiekowej odblaskowych kamizelek, a niezwykły gość – Inspektor Kraśniczek zaprosił uczestników spotkania do pamiątkowego zdjęcia. Zajęcia z policjantami są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonywać, bo nawyki te zostają na całe życie.
DOŻYNKI
Każdego roku uczniowie reprezentują naszą szkołę na Święcie Plonów. W tym roku Dożynki odbyły się 25 sierpnia w Urzędowie. I reprezentowali nas: delegacja oddziału przedszkolnego w składzie: Świątkowska Martyna i Szymon, Oszust Kinga, Dorcz Karolina, Socha Aleksandra, Nagrodzka Aleksandra oraz delegacja szkoły podstawowej: Kozioł Ilona i Damian, Kowalska Ewelina i Wiktoria, Jakubowski Dawid, Socha Bartosz. Dziękujemy uczniom za udział oraz państwu Nagrodzkim za przewiezienie wieńców.
WAKACJE!
OGŁOSZENIE
Uroczyste zakończenie
roku szkolnego
2018/2019 odbędzie się
19 czerwca 2019 r.
Harmonogram:
godz. 8.15 - Msza święta w kościele w Bobach
godz. 9.00 - uroczyste zakończenie roku szkolnego w szkole
DZIEŃ DZIECKA
Dnia 5 czerwca 2019 roku w naszej szkole zorganizowano Dzień Dziecka. Święto przebiegało pod hasłem „Nie daj się używkom”. Głównym celem było uświadomienie uczniom jaki wpływ na życie człowieka ma alkohol, tytoń i środki psychoaktywne. Działania realizowano poprzez różne konkurencje. Jedna z nich to konkurs na najciekawszy plakat o tej tematyce. Uczniowie klas IV – VIII przygotowali ciekawe i wymowne prace. Wszyscy autorzy zostali nagrodzeni. Inną konkurencją wspierającą osiągnięcie naszych celów było układanie haseł i zwrotów o szkodliwych skutkach nadużywania trunków. Kolejnym punktem programu były gry i zabawy edukacyjno-sportowe. Dzieci bardzo chętnie brały udział we wszystkich konkurencjach. Podczas wykonywanych zadań uczniowie świetnie się bawili. Imprezę uświetniła grupa Spice Gears z Krasnika, która zaprezentowała pokaz samodzielnie skonstruowanych robotów. Młodzi robotyce reklamowali młodszym kolegom zalety nauk ścisłe, co spotkało się z żywym zainteresowaniem naszych uczniów
Dzień Dziecka w szkole upłynął w miłej atmosferze. Nie zabrakło nagród oraz słodkości.
NIESAMOWITY ŚWIAT HIGIENY JAMY USTNEJ
Nasza szkoła (klasy: „0”, I, II) uczestniczy w Programie edukacji stomatologicznej „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” przygotowanym przez Instytut Blend-a-med oraz Oral-B. Program powstał, aby zaangażować dzieci w zajęcia, podczas których zdobędą wiedzę na temat higieny jamy ustnej. W ramach uczestnictwa w programie szkoła otrzymała materiały edukacyjne do przeprowadzenia zajęć z dziećmi, min. na temat produktów szkodliwych dla naszych zębów. Aby udowodnić jak coca-cola szkodzi naszym zębom dzieci przeprowadziły doświadczenie z jajkiem zanurzonym w pepsi oraz jajkiem zanurzonym w coca-coli. Efekty zadziwiły wszystkich.... Jesteście ciekawi co się stało? - przeprowadźcie doświadczenie sami.
Uczniowie wzięliśmy również udział w konkursie plastycznym pt „Niesamowity świat higieny jamy ustnej”. O wynikach konkursu dowiemy się w późniejszym terminie.
Dzień Dziecka
- to dzień ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka. W Polsce dzień ten obchodzimy 1 czerwca.
Z okazji Dnia Dziecka Samorząd Uczniowski przygotował dla całej szkoły słodką niespodziankę - lizaki. Wszyscy mógli poczuć, że jest to dzień szczególny, inny od pozostałych. W tym też dniu oddziały przedszkolne zorganizowały piknik na świeżym powietrzu. Dzieci wykonały prace pt. „Jak wyobrażam sobie piknik”. Pracami udekorowaliśmy miejsce pikniku, gdzie dzieci w radosnych nastrojach spędziły czas.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie